The answer is (2). The Lithium has 3 protons and 4 neutrons. For every neutral atom, it will have the same number of protons and electrons. Because the proton has one positive charge and electron has one negative charge and neutron does not have charge.
Answer:
The actual Van't Hoff factor for AlCl3 is 3.20
Explanation:
Step 1: Data given
Molarity of AlCl3 = 0.050 M
osmotic pressure = 3.85 atm
Temperature = 20 °C
Step 2: Calculate the Van't Hoff factor
AlCl3(aq) → Al^3+(aq) + 3Cl^-(aq)
The theoretical value is 4 ( because 1 Al^3+ ion + 3 Cl- ions) BUT due to the interionic atractions the actual value will be less
Osmotic pressure depends on the molar concentration of the solute but not on its identity., and is calculated by:
π = i.M.R.T
⇒ with π = the osmotic pressure = 3.85 atm
⇒ with i = the van't Hoff factor
⇒ with M = the molar concentration of the solution = 0.050 M
⇒ with R = the gas constant = 0.08206 L*atm/K*mol
⇒ with T = the temperature = 20 °C = 293.15 Kelvin
i = π /(M*R*T
)
i = (3.85) / (0.050*0.08206*293.15)
i = 3.20
The actual Van't Hoff factor is 3.20
This is an incomplete question, the table is attached below.
Answer : The correct ranking of the solution from most exothermic to most endothermic will be: A, B and C.
Explanation :
As we know that the intermolecular force of attraction play an important role in the interaction of solute-solute, solute-solvent and solvent solvent solution.
In the solution A, the solute-solute and solvent-solvent interactions are weak. So, their solute-solvent interaction will be strong. That means, the solution will be more exothermic.
In the solution C, the solute-solute and solvent-solvent interactions are strong. So, their solute-solvent interaction will be weak. That means, the solution will be more endothermic.
Thus, the correct ranking of the solution from most exothermic to most endothermic will be: A, B and C.
CaCO3(s) ⟶ CaO(s)+CO2(s)
<span>
moles CaCO3: 1.31 g/100 g/mole CaCO3= 0.0131 </span>
<span>
From stoichiometry, 1 mole of CO2 is formed per 1 mole CaCO3,
therefore 0.0131 moles CO2 should also be formed.
0.0131 moles CO2 x 44 g/mole CO2 = 0.576 g CO2 </span>
Therefore:<span>
<span>% Yield: 0.53/.576 x100= 92 percent yield</span></span>
The best and most correct answer among the choices provided by your question is the third choice or letter C.
The best model of a water <span>molecule would be: </span><span>Two small, plastic balls attached to a larger plastic ball by toothpicks</span>
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!