0.00565 moles of Chloride ions are in 0.2510 g of aluminium chloride.
<h2>Further Explanation:</h2><h3>An Atom</h3>
- An atom is the smallest particle of an element that can take part in a chemical reaction. For example, sodium atom, Na.
<h3>A Molecule</h3>
- A molecule is a substance that is made up of one or more atoms. The atoms in a molecule may be similar or different making a compound.
<h3>A compound </h3>
- A compound is a substances that contains two or more different atoms that are bonded together. When the atoms are similar the substance is known as a molecule, therefore not all molecules are compounds.
- AlCl₃ is an example of a compound that contains three aluminium ions and two chloride ions.
Therefore;
AlCl₃ ionizes to give out Al³⁺ ions and 3Cl⁻ ions
AlCl₃ → Al³⁺ + 3Cl⁻
Required to determine the moles of ions of Cl⁻ ions
<h3>Step 1: Moles of AlCl₃ </h3>
Number of moles = Mass /Molar mass
Molar mass of AlCl₃ = 133.34 g/mol
Thus;
Moles = 0.2510 g/133.34 g/mol
= 0.00188 moles
<h3>Step 3: Moles of Cl⁻ ions</h3>
1 mole of AlCl₃ ionizes to give 3 moles Cl- ions
Therefore;
= 0.00188 moles of AlCl₃ will produce;
= 0.00188 moles x 3
= 0.00565 moles Cl⁻ ions
Therefore; 0.00565 moles of Chloride ions are in 0.2510 g of aluminium chloride.
Keywords: Atoms, ions, Moles, molar mass
<h3>
Learn more about; </h3>
Level: High school
Subject: Chemistry
Topic: Moles