Answer:
c
Explanation:
1 calorie = 4.184J/g×°C
This also happens to be the specific heat capacity of water, which is the amount of energy it takes to raise the temperature of 1mL of water by 1°C
<span>In order to calculate the surface are of the sheet of paper in square centimeters you must first convert the dimensions of the paper to centimeters. You can do this by multiplying 8.5 * 2.54 and 6.5 * 2.54. The paper measures 21.59cm by 16.51cm. To find the surface area you multiply the dimensions of the paper to equal 356.4509cm2</span>
A micelle refers to an aggregate of a surfactant molecule, which a dispersed in a liquied colloid. In an aqueous liquid, a micelle is arranged in such a way that its hydrophillic head region will be in contact with the surrounding solvents while the hydrophobic tail region will be embedded in its center.
The three dimensional shape of a micelle is A SPHERE.
Answer:
a) 38.2 % mass
b) 61.8 g solute/100 g solvent
c) 1.65 g/mL
Explanation:
Given the data:
mass of solute = 17.5 g
mass of solvent= 28.3 g
total solution volume= 27.8 mL
a)- mass percent= mass of solute/mass of solution x 100
mass of solution = mass solute + mass solvent = 17.5 g + 28.3 g = 45.8 g
mass % = 17.5 g/45.8 g x 100 = 38.2 % mass
b)- solubility = grams of solute/ 100 g solvent
= 17.5 g x (100 g /28.3 g solvent) = 61.8 g solute/100 g solvent
c)- density = massof solution/total volumesolution = 45.8 g/27.8 mL = 1.65 g/mL
We assume that this gas is an ideal gas. We use the ideal gas equation to calculate the amount of the gas in moles. It is expressed as:
PV = nRT
(672) (1/760) (36.52) = n (0.08206) ( 68 +273.15)
n = 1.15 mol of gas
Hope this answers the question. Have a nice day.