Answer:
Magnitude of the force is 2.135N and the direction is 41.8° below negative y-axis
Explanation:
The stiff wire 50.0cm long bent at a right angle in the middle
One section lies along the z axis and the other is along the line y=2x in the xy plane

tan θ = 2
Therefore,
slope m = tan θ = y / x

Then length of each section is 25.0cm
so, length vector of the wire is

And magnetic field is B = (0.318T)i
Therefore,

![\bar F = (20.0)[(0.112m)i +(0.224m)j-(0.250m)k \times 90.318T)i]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbar%20F%20%3D%20%2820.0%29%5B%280.112m%29i%20%2B%280.224m%29j-%280.250m%29k%20%5Ctimes%2090.318T%29i%5D)
![= (20.0)(i(0)+j(-0.250)(0.318T)+k[0-(0.224m)(0.318T)]\\\\=(20.0)(-0.250)(0.318)j-(20.0)(0.224)(0.318T)\\\\=-(1.59N)j-(1.425N)k](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%20%2820.0%29%28i%280%29%2Bj%28-0.250%29%280.318T%29%2Bk%5B0-%280.224m%29%280.318T%29%5D%5C%5C%5C%5C%3D%2820.0%29%28-0.250%29%280.318%29j-%2820.0%29%280.224%29%280.318T%29%5C%5C%5C%5C%3D-%281.59N%29j-%281.425N%29k)
Magnitude of the force is

Direction is

Magnitude of the force is 2.135N and the direction is 41.8° below negative y-axis
Answer:
Water flowing rate= (300000kg/s) = (300000l/s)
Explanation:
First with the section of the channel, the depth of the water and the speed of the fluid we can determine the volume of fluid that circulates per second through the channel:
Volume per time= 15m × 8m × (2.5m/s)= 300 m³/s
With this volume of circulating fluid per second elapsed, we multiply it by the density of the water to determine the kilograms or liters of water that circulate through the channel per second elapsed:
Water flowing rate= (300m³/s) × (1000kg/m³)= (300000kg/s) = (300000l/s)
Taking into account that 1kg of water is approximately equal to 1 liter of water.
1) Yes
2) 
Explanation:
1)
To solve this part, we have to calculate the pressure at the depth of the batyscaphe, and compare it with the maximum pressure that it can withstand.
The pressure exerted by a column of fluid of height h is:

where
is the atmospheric pressure
is the fluid density
is the acceleration due to gravity
h is the height of the column of fluid
Here we have:
is the sea water density
h = 5440 m is the depth at which the bathyscaphe is located
Therefore, the pressure on it is

Since the maximum pressure it can withstand is 60 MPa, then yes, the bathyscaphe can withstand it.
2)
Here we want to find the force exerted on the bathyscaphe.
The relationship between force and pressure on a surface is:

where
p is hte pressure
F is the force
A is the area of the surface
Here we have:
is the pressure exerted
The bathyscaphe has a spherical surface of radius
r = 3 m
So its surface is:

Therefore, we can find the force exerted on it by re-arranging the previous equation:

Answer:
a = 5.05 x 10¹⁴ m/s²
Explanation:
Consider the motion along the horizontal direction
= velocity along the horizontal direction = 3.0 x 10⁶ m/s
t = time of travel
X = horizontal distance traveled = 11 cm = 0.11 m
Time of travel can be given as

inserting the values
t = 0.11/(3.0 x 10⁶)
t = 3.67 x 10⁻⁸ sec
Consider the motion along the vertical direction
Y = vertical distance traveled = 34 cm = 0.34 m
a = acceleration = ?
t = time of travel = 3.67 x 10⁻⁸ sec
= initial velocity along the vertical direction = 0 m/s
Using the kinematics equation
Y =
t + (0.5) a t²
0.34 = (0) (3.67 x 10⁻⁸) + (0.5) a (3.67 x 10⁻⁸)²
a = 5.05 x 10¹⁴ m/s²