Answer:
Explanation:
In first case we are interested in one time 6 in six rolls
Thus probability = number of chances required/Total chances
= 1/6
Similarly in the second case probability = 2/12 = 1/6
In the same way in last case probability = 100/600 = 1/6
The probability is the same . Thus all the cases has equal chances
Answer:

Explanation:
Aceleration is a change on the velocity of the object in a given time.
For this case: the initial velocity is

and the final velocity is :

so, the change in velocity is:

and the change in time , according to the problem:

So, the aceleration is:

Hello!
A stretched spring has 5184 J of elastic potential energy and a spring constant of 16,200 N/m. What is the displacement of the spring?
0.57 m
0.64 m
0.80 m
1.25 m
Data:



For a spring (or an elastic), the elastic potential energy is calculated by the following expression:

Where k represents the elastic constant of the spring (or elastic) and x the deformation or displacement suffered by the spring.
Solving:









Answer:
The displacement of the spring = 0.8 m (or 0.80 m)
_________________________________________
I Hope this helps, greetings ... Dexteright02! =)
Answer: deceleration of 
Explanation:
Given
Car is traveling at a speed of u=20 m/s
The diameter of the car is d=70 cm
It slows down to rest in 300 m
If the car rolls without slipping, then it must be experiencing pure rolling i.e. 
Using the equation of motion

Insert 

Write acceleration as 

So, the car must be experiencing the deceleration of
.