The answer is 45 degrees.
According to the Kinematics of projectile motion, if the purpose is to maximize range, optimum angle of landing is always 45 degrees.If the purpose is to maximize range & projection height is zero, the optimum angle of projection (and landing) is 45 degrees.
Answer:
n = 2.06 moles
Explanation:
The absolute pressure at depth of 27 inches can be calculated by:
Pressure = Pressure read + Zero Gauge pressure
Zero Gauge pressure = 14.7 psi
Pressure read = 480 psi
Total pressure = 480 psi + 14.7 psi = 494.7 psi
P (psi) = 1/14.696 P(atm)
So, Pressure = 33.66 atm
Temperature = 25°C
The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:
T(K) = T( °C) + 273.15
So,
T = (25 + 273.15) K = 298.15 K
T = 298.15 K
Volume = 1.50 L
Using ideal gas equation as:
PV=nRT
where,
P is the pressure
V is the volume
n is the number of moles
T is the temperature
R is Gas constant having value = 0.0821 L.atm/K.mol
Applying the equation as:
33.66 atm × 1.50 L = n × 0.0821 L.atm/K.mol × 298.15 K
⇒n = 2.06 moles
Answer:
0.002925 m
Explanation:
Lt = LO(1 +α Δt ) here Lt is total length Lo is original length α is coefficient of linear expansion and Δt is change in temperature
<h2>for aluminium</h2>
α=25×10^-6
Lt = 5(1+25×10^-6×(70-20))
Lt = 5 (1+25×10^-6×50)
Lt = 5 ( 1+0.00125)
Lt = 5×1.00125
Lt =5.00625 m
<h2>for nickel </h2>
α=13.3×10^-6
Lt =5(1+13.3×10^-6×50)
Lt = 5(1+0.000665)
Lt =5.003325 m
hence difference in length =5.00625-5.003325
= 0.002925 m
Answer:
Yes, ultraviolet light can turn a rubber into solid due to prolong exposure.
Explanation:
A rubber is a material with an elastic property, causing it to be deform by an external force but takes its shape when the force is removed. Light is an electromagnetic wave which causes the sensation of vision. It transfers energy to a medium during propagation through the medium.
Generally, most light do not cause hardness of a rubber. But an ultraviolet light can cause rubber to become solid over a period of time. This is possible if there is a prolong exposure of the rubber, and because of the evaporation of volatiles in the polymer material. Ultraviolet light are known to cause a rubber to become solid.
Answer:
The correct answer is c. When the balloon hits the ground, the rubber envelope stretches, storing elastic potential energy; this elastic potential energy is converted to the gravitational potentiaL
Explanation:
Let's analyze the situation of the globe
When it touches the ground, the part that is in contact decreases its velocity to zero, but the upper part of the ball continues to move, which creates that the molecules approach slightly, if we approximate the spring links, a repulsive force is created that after all the particles reach zero speed. The force of the springs moves the ball up until the force decreases to zero.
We can relate this force of Hooke with an elastic energy
This energy can be stored in the deformation of the system, as elastic potential energy, which is subsequently transformed into gravitational potential energy when the balloon is lifted.
The correct answer is c