Answer:
$60 per ticket
Step-by-step explanation:
$215 is what it costs after the discount, so add the amount taken off, back on.
215+25
240
Then, divide by 4 to find the cost of each individual ticket.
240/4
60
Hope it helps!
Answer: 5 Pens!
Step-by-step explanation: 5 Pens Would Be The Answer.
Answer:
test statistic (Z) is 2.5767 and p-value of the test is .009975
Step-by-step explanation:
: percentage of students who smoke did not change
: percentage of students who smoke has changed
z-statistic for the sample proportion can be calculated as follows:
z=
where
- p(s) is the sample proportion of smoking students (
=0.25)
- p is the proportion of smoking students in the survey conducted five years ago (18% or 0.18)
- N is the sample size (200)
Then, z=
≈ 2.5767
What is being surveyed is if the percentage of students who smoke has changed over the last five years, therefore we need to seek two tailed p-value, which is .009975.
This p value is significant at 99% confidence level. Since .009975 <α/2=0.005, there is significant evidence that the percentage of students who smoke has changed over the last five years
The normal distribution curve is shown in the diagram below
<span>The percentage of time that his commute time exceeds 61 minutes is equal to the area under the standard normal curve that lies to the RIGHT of X=61
Standardising X=61 to find z-score
</span>

<span>
from the z-table
</span>

<span>
</span>
Answer:
V=2
Step-by-step explanation:
For the inverse variation equation p = StartFraction 8 Over V EndFraction, what is the value of V when p = 4?
P=8/V
Inverse variation is expressed as
y=k/x
Where,
k= constant.
From the question,
P=8/V
Where,
8=constant
What is the value of V when p=4
P=8/V
Make V the subject of the formula
pV=8
V=8/p
Substitute the value of p
V=8/4
V=2