The velocity of the bus is:
velocity (bus) = 36 miles / 40 min
velocity (bus) = 0.9 miles / min
Since the car is 1.5 times faster, so the velocity of the
car is:
velocity (car) = 1.5 * 0.9 miles / min
velocity (car) = 1.35 miles / min
At the meeting point, the sum of the distance is equal to
36 miles. Therefore:
1.35 t + 0.9 t = 36
2.25 t = 36
t = 16 min
So they will meet after 16 minutes.
Answer:
Step-by-step explanation:
we have

Equate to zero


The formula to solve a quadratic equation of the form
is equal to
in this problem we have

so
substitute in the formula
Remember that

so
Answer:
3.75
Step-by-step explanation:
We have to find the slope of a straight line through points (-5,-10) and (-1,5).
Now. we know the slope of a straight line through the points (
) and (
) is given by
.
So, in our case (
) ≡ (-5,-10) and (
) ≡ (-1,5).
Therefore, the slope of the line is
(Answer)
Answer:
You didnt post any graphs, also the no solution graphs are graphs that have lines that never touch
Step-by-step explanation: