Answer:
The answer is C. As you move closer to the center of the whirlpool, the speed of the current approaches infinity.
This means the closer you get, the faster you go, and the further the distance is the slower the speed. Hope this helps!
(Btw I got this right on the test)
Answer:
The correct option is;
H. 32·π
Step-by-step explanation:
The given information are;
The time duration for one complete revolution = 75 seconds
The distance from the center of the carousel where Levi sits = 4 feet
The time length of a carousel ride = 5 minutes
Therefore, the number of complete revolutions, n, in a carousel ride of 5 minutes is given by n = (The time length of a carousel ride)/(The time duration for one complete revolution)
n = (5 minutes)/(75 seconds) = (5×60 seconds/minute)/(75 seconds)
n = (300 s)/(75 s) = 4
The number of complete revolutions - 4
The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 ×circumference of circle of Levi's motion
∴ The distance of 4 complete turns from where Levi seats = 4 × 2 × π × 4 = 32·π.
Step-by-step explanation:
1/2 - 1/6 = 3/6 - 1/6 = 2/6
Hope this helps!!!
An exterior angle of a triangle is an angle formed by one side of the triangle and the extension of an adjacent side of the triangle.
FACTS:
- Every triangle has 6 exterior angles, two at each vertex.
- Notice that the "outside" angles that are "vertical" to the angles inside the triangle are NOT called exterior angles of a triangle.
1. Angles 1, 5 and 6 are inteior angles of the given triangle.
2. Angle 3 is vertical to the interior angle 5.
3. Angles 2 and 4 are exterior angles of the triangle.
Answer: correct options are A and B.
Answer:
The answer is approximately 5.09 seconds.
Step-by-step explanation:
The given equation is:
f(x) = -5x^2 + 250
To find the elapsed time, x, set the equation equal to 120 and solve for x:
-5x^2 + 250 = 120
-5x^2 = -130
x^2 = -130/-5 = 26
x = Sqrt(26) = 5.09 seconds.