<span>We breathe around an average of 500 ml of air in 1 normal (or relax) breathing. The lungs already have around 3 litres of reserve breathing. Since there is around 21% oxygen in air, we breathe in around 105 ml of Oxygen from the air. That is equal to around 0.14 g of Oxygen.</span>
Answer:
it messes with the H2O or water level in your skin
Explanation:
Answer:
son 12.6 gramos de HF
Explanation:
Tienes que saber qual es el reactor limitante en este caso es fluoruro con los 20 gramos puedes producer .631 mol qual son 12.6 gramos
Answer:
Percentage mass of copper in the sample = 32%
Explanation:
Equation of the reaction producing Cu(NO₃) is given below:
Cu(s)+ 4HNO₃(aq) ---> Cu(NO₃)(aq) + 2NO₂(g) + 2H₂O(l)
From the equation of reaction, 1 mole of Cu(NO₃) is produced from 1 mole of copper. Therefore, 0.010 moles of Cu(NO₃) will be produced from 0.010 mole of copper.
Molar mass of copper = 64 g/mol
mass of copper = number of moles * molar mass
mass of copper = 0.01 mol * 64 g/mol = 0.64 g
Percentage by mass of copper in the 2.00 g sample = (0.64/2.00) * 100%
Percentage mass of copper in the sample = 32%
Answer:
It take 3.5 *10² min
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of the nickel = 29.6 grams
4.7A
Step 2: The balanced equation
Ni2+ (aq- +2e- → Ni(s)
Step 3: Calculate time
W = (ItA)/(n*F)
⇒ W = weight of plated metal in grams = 29.6
⇒ I = current in coulombs per second.
= 4.7
⇒ t = time in seconds.
⇒ A = atomic weight of the metal in grams per mole. = 58.69
⇒ n = valence of dissolved metal in solution in equivalents per mole. = 2
⇒ F = Faraday's constant in coulombs per equivalent. F = 96,485.309 coulombs/equivalent.
29.6 = (4.7 * t * 58.69)/(2*96485309)
t = 20707 seconds
t =345 minutes = 3.5 * 10² min
It take 3.5 *10² min