To solve this problem, let us first lay out all the factors of each number.
48 : 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 16, 24, 48
56 : 1, 2, 4, 7, 8, 14, 28, 56
The greatest number of bouquets that can be made would be equal to the greatest common factor of the two numbers. In this case it would be 8.
Answer:
<span>8 bouquets</span>
Step-by-step explanation:
Sample size = 95
X=cash carried by the persons
x bar = 8.00
s = sample std dev = 2.50
Std error =
Hence Z score would be
-0.00
b)
c) 95% conf interval margin of error = ±
=±0.54782
Confi interval = (8-0.5027, 8+0.5027)
= (7.4923, 8.5027)
C)If conf level increases, then width of interval would increase since critical value would increase.
If sample size increases std error would decrease and hence margin of error.
So interval would decrease.
0.57 or 0.56
passenger fares + tax revenue = operating costs
Thus:
passenger fares = operating costs - tax revenue
= $69 million - $30 million
= $39 million
The ratio of passenger fares to total operating costs is:
$39 million
= 0.5652.
$69 million
To the nearest hundredth, the farebox recovery ratio is 0.57.
The distance the water is traveling and the time it took.
The speed formula is s= d/t so I would guess that is what the question means.
(Sorry if I didn't take a lot of time to answer, it had caps so I would guess that you needed the answer fast. )