Given that there is 48 liters of gasoline to be burned and that 45 kJ of energy is released per gram of gasoline burned, the amount of energy that the gasoline fuel produces can then be calculated, First, we convert 48 liters of gasoline to units of mass (grams) in order to use the given conversion of 45 kJ per gram of gasoline. To do this, we use the density of gasoline which is 0.77 g/mL. The following expression is then used:
48 L gasoline x 1000 mL/L x 0.77 g/mL x 45 kJ/g gasoline = 1663200 kJ
<span>The amount of energy produced by burning 48 L of gasoline was then determined to be 1663200 kJ. </span>
Answer:
Less than
Explanation:
The process of dissolution occurs as a kind of "tug of war". On one side are the solute-solute and solvent-solvent interaction forces, while on the other side are the solute-solvent forces.
Only when the solute-solvent forces are strong enough to overcome the pre-mixing forces do they overcome the "tug of war", and thus dissolution occurs.
Thus, it is concluded that the interaction forces between solute particles and solvent particles before they are combined are less than the interaction forces after dissolution.
Answer: a. Synthesis
Explanation:
a. Synthesis reaction is a chemical reaction in which two reactants are combining to form one product.
Example:
Thus magnesium in its elemental form is combining with oxygen to form magnesium oxide.
b. Double displacement reaction is one in which exchange of ions take place.
Example:
c. Decomposition is a type of chemical reaction in which one reactant gives two or more than two products.
Example:
The Erlenmeyer Flask was <span>introduced in 1861 by German chemist </span>Emil Erlenmeyer and is shaped like a cone. This has a triangular shape and mouth wide for it to be easier to pour and store liquids. The Volumetric flask<span> is used for preparing liquids with volumes of high precision. It has a </span>pear-shaped body and a long neck with a circumferential fill line. The Filter Flask is also known as the <span>A Büchner </span><span>flask. It is like the Erlenmeyer but this one is thick-walled and has a special arm in the side. It is used for filtering liquid. </span>
The mass percent of potassium chloride is 1.386%
<u><em>calculation</em></u>
mass percent = actual mass/ Theoretical mass x 100
Actual mass = 9.35 g
Theoretical mass is calculated as below
Step 1 : write the equation for reaction
KCl + H₂O → KOH + HCl
Step 2: find the moles of H₂O
moles = mass÷ molar mass
The molar mass of H₂O = (2 x1 ) +(16) = 18 g/mol
moles is therefore = 162.98 g÷ 18 g/mol =9.054 moles
Step 3: use the mole ratio to determine the moles of KCl
KCl: H₂O is 1:1 therefore the moles of KCl is also = 9.054 moles
Step 4: find the theoretical mass of KCl
mass = moles x molar mass
from periodic table the molar mass of KCl = 39 +35.5 =74.5 g/mol
mass = 9.054 moles x 74.5 g/mol =674.5 g
Theoretical mass is therefore = 9.35 g/ 674.5 g x 100 = 1.386%