To solve the problem, get the
percentage of each test by multiplying the score and the percentage then add it all up:
82 * .25 (highest test grade) + 65* .15 (lowest test grade) +
71*.20 (each test remaining) + 77*.20 (each test remaining) + 92*.20 (homework
grade)
= 20.5 + 9.75 + 14.2 + 15.4 + 18.4 = 78.25 or 78% in whole number
Answer: (-4,-8)
Step-by-step explanation: I got a 100% on the quiz
Answer:
0.94
Step-by-step explanation:
The question after this basically is:
<em>"If the applicant passes the "aptitude test for managers", what is the probability that the applicant will succeed in the management position?"</em>
<em />
So,
P(successful if hired) = 60% = 0.6 [let it be P(x)]
P(success at passing the test) = 85% = 0.85 [let it be P(y)]
P(successful and pass the test) = P(x) + P(y) -[P(x)*P(y)]
So,
P(successful and pass the test) = 0.6 + 0.85 - (0.6*0.85) = 0.94 (94%)
Answer:
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz now i know my abcs next time wont you sing with me
Step-by-step explanation:
now i know my abc next time wont you sing with me