<span>When atoms lose or gain electrons in chemical reactions they form?
</span>Ions
Answer:
Akash
Explanation:
it could be a magnet with the same poles facing eachoher
Answer: The concentration of excess
in solution is 0.017 M.
Explanation:
1. 
moles of 
1 mole of
give = 1 mole of 
Thus 0.019 moles of
give = 0.019 mole of 
2. moles of 
According to stoichiometry:
1 mole of
gives = 2 moles of 
Thus 0.012 moles of
give =
moles of 

As 1 mole of
neutralize 1 mole of 
0.019 mole of
will neutralize 0.019 mole of 
Thus (0.024-0.019)= 0.005 moles of
will be left.
![[OH^-]=\frac{\text {moles left}}{\text {Total volume in L}}=\frac{0.005}{0.3L}=0.017M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BOH%5E-%5D%3D%5Cfrac%7B%5Ctext%20%7Bmoles%20left%7D%7D%7B%5Ctext%20%7BTotal%20volume%20in%20L%7D%7D%3D%5Cfrac%7B0.005%7D%7B0.3L%7D%3D0.017M)
Thus molarity of
in solution is 0.017 M.
Displacement = √(3² + 4²)
Displacement = 5 meters north east
Velocity = displacement / time
Velocity = 5 / 35
Velocity = 0.14 m/s northeast
Answer:
4
Explanation:
Relationship between wavenumber and Rydberg constant (R) is as follows:

Here, Z is atomic number.
R=109677 cm^-1
Wavenumber is related with wavelength as follows:
wavenumber = 1/wavelength
wavelength = 253.4 nm

Z fro Be = 4

Therefore, the principal quantum number corresponding to the given emission is 4.