12 divided by 3 is 4
if 2 of each of these is stripped that means 8/12 are striped
S(p) = 400 - 4p + 0.00002p^4
D(p) = 2800 - 0.0012p^3
S(p) = D(p)
400 - 4p + 0.00002p^4 = 2800 - 0.0012p^3
0.00002p^4 + 0.0012p^3 - 4p - 2400 = 0
p = $96.24
Answer:
about 151 feet
Step-by-step explanation:
The height of the ball at a time of 3.1 seconds is given by Charlize's equation as ...
h(3.1) = -16(3.1)^2 +3 = -150.76 . . . feet
The well is about 151 feet deep.
_____
<em>Comment on this measurement</em>
The speed of sound is sufficiently slow that it will make a difference in the time Charlize records. She would get a more accurate measurement if she were able to <em>see</em> the ball hit bottom.
Answer:
For each additional pound, the price increases $1.50.
Step-by-step explanation:
Lets find the slope of the graph of othe given data.
Let x be the weight of pumpkin in pounds
Let y be the price of the pumpkin in dollars.
For 4 pound pumpkin the price is 6 dollars, so first point is (4,6)
For 8 pound pumpkin the price is 12 dollars, so first point is (8,12)
Find the slope between these points
m = y₂ - y₁ / x₂ - x₁
m = 12 - 6 / 8 -4
m = 6/4
m = 1.5
Which means that for every pound increase in weight, the price of pumpkin increases by 1.5 dollars