Answer:
1.18 V
Explanation:
The given cell is:
Half reactions for the given cell follows:
Oxidation half reaction:
Reduction half reaction:
Multiply Oxidation half reaction by 2 and Reduction half reaction by 3
Net reaction:
Oxidation reaction occurs at anode and reduction reaction occurs at cathode.
To calculate the
of the reaction, we use the equation:
Putting values in above equation, we get:
To calculate the EMF of the cell, we use the Nernst equation, which is:
where,
= electrode potential of the cell = ?V
= standard electrode potential of the cell = +1.21 V
n = number of electrons exchanged = 6
Putting values in above equation, we get:

<span>100.
ppb of chcl3 in drinking water means 100 g of CHCl3 in 1,000,0000,000 g of water
Molarity, M
M = number of moles of solute / volume of solution in liters
number of moles of solute = mass of CHCl3 / molar mass of CHCl3
molar mass of CHCl3 = 119.37 g/mol
number of moles of solute = 100 g / 119.37 g/mol = 0.838 mol
using density of water = 1 g/ ml => 1,000,000,000 g = 1,000,000 liters
M = 0.838 / 1,000,000 = 8.38 * 10^ - 7 M <----- answer
Molality, m
m = number of moles of solute / kg of solvent
number of moles of solute = 0.838
kg of solvent = kg of water = 1,000,000 kg
m = 0.838 moles / 1,000,000 kg = 8.38 * 10^ - 7 m <----- answer
mole fraction of solute, X solute
X solute = number of moles of solute / number of moles of solution
number of moles of solute = 0.838
number of moles of solution = number of moles of solute + number of moles of solvent
number of moles of solvent = mass of water / molar mass of water = 1,000,000,000 g / 18.01528 g/mol = 55,508,435 moles
number of moles of solution = 0.838 moles + 55,508,435 moles = 55,508,436 moles
X solute = 0.838 / 55,508,435 = 1.51 * 10 ^ - 8 <------ answer
mass percent, %
% = (mass of solute / mass of solution) * 100 = (100g / 1,000,000,100 g) * 100 =
% = 10 ^ - 6 % <------- answer
</span>
Molar mass CaCl₂ = 111.0 g/mol
number of moles:
n = mass of solute / molar mass
n = 85.3 / 111.0
n = 0.7684 moles of CaCl₂
M = n / V
0.788 M = <span>0.7684 / V
</span>
V = 0.7684 / 0.788
V = 0.97512 L
hope this helps!
Explanation:
According to Charle's law, at constant pressure the volume of an ideal gas is directly proportional to the temperature.
That is, 
Hence, it is given that
is 3.50 liters,
is 20 degree celsius, and
is 100 degree celsius.
Therefore, calculate
as follows.


= 17.5 liter
Thus, we can conclude that volume of gas required at 100 degree celsius is 17.5 liter.