Answer:
No, the apple will reach 4.20041 m below the tree house.
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity = 2.8 m/s
v = Final velocity = 0
s = Displacement
g = Acceleration due to gravity = -9.81 m/s² = a (negative as it is going up)
Equation of motion

The height to which the apple above the point of release will reach is 0.39959 m
From the ground the distance will be 1.3+0.39959 = 1.69959 m
Distance from the tree house = 5.9-1.69959 = 4.20041 m
No, the apple will reach 4.20041 m below the tree house.
The values in the option do not reflect the answer.
Answer:

Explanation:
<u>Horizontal Launch</u>
When an object is launched horizontally at a speed vo, it describes a curved called parabola as the speed in the x-direction does not change and the speed in the y-direction increases with time because the gravity makes it return to the ground.
The vertical distance the object (potato) travels downwards is:

The horizontal distance is

We need to find the time when both distances are equal, thus

Simplifying by t

Solving for t

Faster than. Hope this helps!!!
The formula for potential energy is PE=mgh
It can have that high of a potential energy if it's relative height what super high.