Answer:
177 $
Step-by-step explanation:
20 x8 = 160
3x3= 9
4x2=8
8+9+160= 177
Answer:
The piece-wise function is;

Step-by-step explanation:
The flat rate for renting the car = $35 per day
The amount charged as insurance fee per day for renting the car for 3 days or less = $10
The insurance fee charged per day when the car is rented for more than 3 days = $5
Let the number of days = x
Therefore, we have;
For x ≤ 3, f(x) = 35 × x + 10 × x = x × (35+10) = 45·x
For x > 3, f(x) = 35 × x + 5 × x = x × (35+5) = 40·x
Therefore;
The charge rate for renting the car for less than or equal to 3 days = 45·x
The charge rate for renting the car for more than 3 days = 40·x
The piece-wise function can be presented as follows;

Answer:

Step-by-step explanation:
-A hypothesis is a claim of evidence and is used in making statistical decisions during experiments/ research.
-Given that 10% of the entire shipment is bruised.
-the null hypothesis states that the proportion is equal to the stated value:

-The alternative states that the null hypothesis is not correct:

Answer: Hence, Probability that a coffee maker will have a defective cord is 0.376=37.6%.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Let A be the event of getting a faulty switch.
Let B be the event of getting a defective cord.
Here, P(A∪B) = 4% = 0.04
P(A∩B) = 0.1% = 0.001
P(A) = 2.5% = 0.025
We need to find P(B):
As we know that

Hence, Probability that a coffee maker will have a defective cord is 0.376=37.6%.