To make the motor turn faster we can:
(a) increase the current
(b) use stronger magnets
(c) push the magnets closer to the coil
(d) put an iron centre piece into the coil
(e) adding more sets of coils
Answer:
The amount of gas that is to be released in the first second in other to attain an acceleration of 27.0 m/s2 is

Explanation:
From the question we are told that
The mass of the rocket is m = 6300 kg
The velocity at gas is being ejected is u = 2000 m/s
The initial acceleration desired is 
The time taken for the gas to be ejected is t = 1 s
Generally this desired acceleration is mathematically represented as

Here
is the rate at which gas is being ejected with respect to time
Substituting values

=> 
=> 
=> 
=> 
Answer:
The magnitude of the average force exerted on the water by the blade is 960 N.
Explanation:
Given that,
The mass of water per second that strikes the blade is, 
Initial speed of the oncoming stream, u = 16 m/s
Final speed of the outgoing water stream, v = -16 m/s
We need to find the magnitude of the average force exerted on the water by the blade. It can be calculated using second law of motion as :



F = -960 N
So, the magnitude of the average force exerted on the water by the blade is 960 N. Hence, this is the required solution.