Answer:
Option D,four is correct
Step-by-step explanation:
The tax withholding from the gross income of $951 is the gross income itself minus the income after tax withholding i.e $189 ($951-$762)
The percentage of the withholding =189/951=20% approximately
Going by the multiple choices provided,option with 4,189 dollars seems to the correct option as that is the exact of the tax withholding on Robert's gross income and his earnings fall in between $950 and $960
A tenth is the number that occurs after the decimal
If the number after the tenth is five or higher, then you round up
If the number after the tenth if four or lower, then the tenth stays the same value as it is
In this case, the Ume after the tenth is exactly four, so the value of the tenth stays the same
So your answer is 478.5
Answer:
The answer to your question is the height of the lamp is 18.2 ft
Step-by-step explanation:
Data
Street lamp shadow = 31.5 ft
Street sign height = 8 ft
Street sign shadow = 14 ft
Street lamp height = x
Process
1.- To find the height of the lamp use proportions. In this kind of problem, we do not look for the length, but the shadow.
Street lamp height/street lamp shadow = street sign height/street sign
shadow
Substitution
x / 31.5 = 8 / 14
Solve for x
x = (31.5)(8) / 14
Simplification
x = 254.4 / 14
Result
x = 18.2 ft
Answer:
<em>55mph
. None of the options are correct
</em>
Step-by-step explanation:
If the speed varies inversely as the time it takes to drive, then v ∝ 1/t. where;
v is the speed
t is the time taken
Hence;
v = k/t with k being the constant of proportionality.
Since it takes Kris 5 hours when driving at 55 mph, we will substitute v = 55mph and t = 5 hours. into the equation above to get the value of k as shown:
55 = k/5
Cross multiply
k = 55*5
k = 275
Hence, to calculate the speed it will Martin to drive for 5 hours, we will substitute k = 275 and t = 5 into the original equation v = k/t as shownl
v = 275/5
v = 55 mph
<em>Hence, we can conclude that Martin will also need to drive at a speed of 55mph if he wants to take 5hours.</em>