' W ' is the symbol for 'Watt' ... the unit of power equal to 1 joule/second.
That's all the physics we need to know to answer this question.
The rest is just arithmetic.
(60 joules/sec) · (30 days) · (8 hours/day) · (3600 sec/hour)
= (60 · 30 · 8 · 3600) (joule · day · hour · sec) / (sec · day · hour)
= 51,840,000 joules
__________________________________
Wait a minute ! Hold up ! Hee haw ! Whoa !
Excuse me. That will never do.
I see they want the answer in units of kilowatt-hours (kWh).
In that case, it's
(60 watts) · (30 days) · (8 hours/day) · (1 kW/1,000 watts)
= (60 · 30 · 8 · 1 / 1,000) (watt · day · hour · kW / day · watt)
= 14.4 kW·hour
Rounded to the nearest whole number:
14 kWh
Answer:
(A) As it moves farther and farther from Q, its speed will keep increasing.
Explanation:
When a positive charge Q is fixed on a horizontal frictionless tabletop and a second charge q is released near to it then according to the Coulombs law the force acting on it decreases with the square of the distance between them.
Mathematically:

where:
r = distance between the charges
permittivity of free space
By the Newtons' second law of motion if the we know that the acceleration is directly proportional to the force applied. So as the distance between the charges increases the its acceleration also decreases therefore now the charge feels less acceleration but still continues to accelerate with a fading magnitude.
Answer:
distance=6.11m
Explanation:
A basketball player is running at a constant speed of 2.5 m/s when he tosses a basketball upward with a speed of 6.0 m/s. How far does the player run before he catches the ball? Ignore air resistance. I got stuck because I wasn't sure which formula to use when approaching this problem. Does it involve an angle at all?
first of all we get the time it takes to reach the maximum height
then twice of the time it takes to reach maximum height will be the time of flight
from newtons equation of motion
v=u+at
v=0
u=6m/s
0=6-9.81t
t=.61s
the time of flight will be 1.22secs
how far it travels will then be d, the basketball player moves with a horizontal speed 2.5m/s towards the ball
distance=speed*time
distance=2.5m/s*1.22
distance=6.11m
Answer:
The mass of Neptunium is 237.054 u.
Explanation:
Given that,
Mass of Americium = 241.05682 u
Mass of alpha particle = 4.00260 u
The equation is,

Let the mass of Neptunium is m.
Since the mass remain same.
We need to calculate the mass of Neptunium
Using formula of mass
Mass of Neptunium = Mass of Americium -Mass of alpha particle
Put the value into the formula


Hence, The mass of Neptunium is 237.054 u.
Answer:
D: The distance between the particles decreases
Explanation:
Taking away energy slows down molecules, like how you slow down when you are cold (I think)