Answer: 0.548J/g°C
Explanation:
Q = s × m × DeltaT
Q = Heat (J)
S = Specific Heat Capacity
M = mass (g)
DeltaT = Change in temperature (°C)
0.158Kg x 1000 = 158g
2.510J = s x 158g x (61°C-32°C)
2.510J/(158g x 29°C) = s
S = 0.54779.... J/g°C
S = 0.548 J/g°C
1.always listen to teacher
2 no eating in class
3 always have attentive listening
4 always have proper safety material
5 wear eyeglasses when needed
6 let others be able to listen
sorry I could only think of 6
The following are the answers to the different questions:
<span>The four rows of data below show the boiling points for a solution with no solute, sucrose (C12H22O11), sodium chloride (NaCl), and calcium chloride (CaCl2) (not in that order). Which boiling point corresponds to calcium chloride?
A. 101.53° C
Which of the following solutions will have the lowest freezing point?
D. 1.0 mol/kg magnesium fluoride (MgF2)
Which of the following compounds will be most effective in melting the ice on the roads when the air temperature is below zero?
A. sodium iodide (NaI)
Four different solutions have the following vapor pressures at 100°C. Which solution will have the greatest boiling point?
B. 96.3 kPa
Four different solutions have the following boiling points. Which boiling point corresponds to a solution with the lowest freezing point?
D. 108.1°C</span>
Answer: pH=12.69
Explanation:



Initial 0.12 0 0
Eqm 0.12-x x x
![K_a=\frac{[H^+][F^-]}{[HF]}](https://tex.z-dn.net/?f=K_a%3D%5Cfrac%7B%5BH%5E%2B%5D%5BF%5E-%5D%7D%7B%5BHF%5D%7D)
(neglecting small value of x in comparison to 0.12)

Moles of 



0.06 moles of NaOH will give 0.06 moles of ![[OH^-]](https://tex.z-dn.net/?f=%5BOH%5E-%5D)
Now
moles of
will be neutralized by
moles of
and
moles of
will be left.
Molarity of 
![pOH=-\log[OH^-]=-\log[0.049]=1.31](https://tex.z-dn.net/?f=pOH%3D-%5Clog%5BOH%5E-%5D%3D-%5Clog%5B0.049%5D%3D1.31)
pH = 14 - pOH= 14 - 1.31 = 12.69