Answer:
The sensory receptors send signals to Diego's brain cells. These signals are messages that help Diego figure out what to do next. As Diego thinks, more signals move from one brain cell to another.
Answer : The molarity of solution is, 1.00 M
Explanation : Given,
Moles of
= 0.500 mol
Volume of solution = 0.500 L
Molarity : It is defined as the number of moles of solute present in one liter of volume of solution.
Formula used :

Now put all the given values in this formula, we get:

Therefore, the molarity of solution is, 1.00 M
it´s actually Lithium and fluorine / Magnesium and Chlorine / Beryllium and Nitrogen
Answer:
The true statement is option A.
Explanation:
Using ideal gas equation:
PV = nRT
where,
P = Pressure of gas = 1 atm
V = Volume of gas = ?
n = number of moles of gas = 1 mol
R = Gas constant = 0.0821 L.atm/mol.K
T = Temperature of gas = 273.15 K

V = 22.42 L
This means that 1 mole of an ideal gas at STP occupies 22.42 liters of volume.
So, 1 mole of helium gas and 1 mole of oxygen gas will have same value of volume in their respective balloons at STP.