Answer: probability = 0.506
Step-by-step explanation:
The data we have is:
Total people: 205 + 160 + 40 = 405
prefer cats: 205
prefer dogs: 160
neither: 40
The probability that a person chosen at random prefers cats is equal to the number of people that prefer cats divided the total number of people:
p = 205/405 = 0.506
in percent form, this is 50.6%
There are 1010 possibilities for the 1010 sided die and 66 possibilities for the 66 sided die. Please mark Brainliest!!!
Answer:
See my explanation!!!
Step-by-step explanation:
1. M is the midpoint of CD; MD = 3 1. Given
2. MD=CM 2. Definition of Midpoint
3. CM=3 3. If they are equal to each other, then their value equals
The answer is 6.4
It is positive because the 11.4 is larger than the negatvie 5.
I hope this helps!