It is a drop, but by only 0.1%. It isn't a significant drop. The average city has a population of about 20,000 people. 10.5 percent of 20,000 is 2,100. 10.4 percent of 20,000 is 2,080. So, it really isn't a significant drop.
Even if a city had a much larger population, it would still be a very small drop compared to the overall population.
From the information given,
3 pounds = $18
Therefore, 1 pound = 18/3 = $6 (this can be treated as a constant of proportionality) such that,
Cost,C = 6*Weight, W (pounds)
Equation;
C = 6W, where C = Cost in $, and W = Weight in pounds.
First, you need to put them in order
53kg, 55kg, 61kg, 61kg, 76kg, 91kg, 98kg, 105kg, 120kg
For mean, you add them all up and divide by the amount of numbers (9)
720/9 = 80
For median, you find the middle number (76kg)
For mode, you find the number that appears the most (61kg)
Mean: 80
Median: 76
Mode: 61
Answer:
84%
Step-by-step explanation:
The probability of Thomas bumping into her at school is 80%, so the probability of not bumping into her is 100% - 80% = 20%.
If he doesn't bump into her (20% chance), he will call her, and the probability of asking her in this case is 60%, so the final probability of asking her in this case is:

If he bumps into her (80% chance), the probability of asking her is 90%, so the final probability of asking her in this case is:

To find the probability of Thomas inviting Madeline to the party, we just have to sum the probabilities we found above:


The statement "<span>The rate of change of y with respect to x is inversely proportional to y^4" can be written mathematically as dy/dx = k/y^4
To solve the differential equation, we use variable saparable method.
y^4 dy = kdx
Integrating both sides gives,
y^5 / 5 = kx + A
y^5 = 5kx + 5A = Bx + C; where B = 5k and C = 5A
![y= \sqrt[5]{Bx+C}](https://tex.z-dn.net/?f=y%3D%20%5Csqrt%5B5%5D%7BBx%2BC%7D%20)
</span>