5.0547x10^8
Is it's scientific notation.
Ni : Zn: Cu = 7:2:9 =7x : 2x : 9x
7x+2x+9x = 3.8
18x=3.8
x=3.8/18=1.9/9≈0.21
Ni: 7x=7*0.21=1.47 ≈1.5 kg
Zn: 2x=2*0.21=0.42≈0.4 kg
Cu: 9x=9*0.21=1.89 ≈1.9 kg
Check 1.5+0.4+1.9 =3.8 True
Answer:
<em><u>The final atmospheric pressure is 5.19 · 10⁴ Pa</u></em>
Step-by-step explanation:
Assuming that the temperature of the air does not change, we can use Boyle's law, which states that for a gas kept at constant temperature, the pressure of the gas is inversely proportional to its volume. In formula,
pV = const.
where p is the gas pressure and V is the volume
The equation can also be rewritten as
p₁ V₁ = p₂ V₂
where in our problem we have:
p₁ = 1.03 · 10₅ Pa is the initial pressure (the atmospheric pressure at sea level)
V₁ = 90.0L is the initial volume
p₂ is the final pressure
V₂ = 175.0L is the final volume
Solving the equation for p2, we find the final pressure:
p₂ = p₁ v₁ divided by V₂ = (1.01 · 10⁵)(90.0) divided by 175.0 = 5.19 · 10⁴ Pa
Answer:

Step-by-step explanation:
we know that
---> by addition angle postulate
we have
----> given problem
----> given problem
substitute in the expression above

Divide by 2 both sides
