The only compound that contains covalent bonds would be A. BCl4-.
This question is incomplete. Luckily, I found the same problem which is shown in the attached picture. To answer the question, we must know how the size and charge affect the lattice energy. The answer is: lattice energy increases with the increasing charge of the ions, and decreasing radius of the atoms.
<em>Therefore, the ranking would be: A < B < C</em>.
Molarity is defined as number of moles of solute in 1 L of solution.
Here, 0.1025 g of Cu is reacted with 35 mL of HNO_{3} to produced Cu^{2+} ions.
The balanced reaction will be as follows:
Cu+3HNO_{3}\rightarrow Cu(NO_{3})_{2}+NO_{2}+H_{2}O
From the above reaction, 1 mole of Cu produces 1 mole of Cu^{2+}, convert the mass of Cu into number of moles as follows:
n=\frac{m}{M}
molar mass of Cu is 63.55 g/mol thus,
n=\frac{0.1025 g}{63.55 g/mol}=0.0016 mol
Now, total molarity of solution, after addition of water is 200 mL or 0.2 L can be calculated as follows:
M=\frac{n}{V}=\frac{0.0016 mol}{0.2 L}=0.008 mol/L=0.008 M
Thus, molarity of Cu^{2+} is 0.008 M.
The reaction of ammonium perchlorate with itself is as follows:
<span>2NH4ClO4 ..........> N2 + Cl2 + 2O2 + 4H2O
</span>
From the periodic table:
molecular weight of nitrogen = 14 grams
molecular weight of oxygen = 16 grams
molecular weight of hydrogen = 1 gram
molecular weight of chlorine = 35.5 grams
Therefore:
molar mass of ammonium perchlorate = <span> 117.5 grams
Now, we know that 2 x </span><span> 117.5 = 235 grams of ammonium perchlorate are required to produce 28 grams of nitrogen. We can use cross multiplication to determine the amount of hydrogen produced from 3.1 grams of ammonium perchlorate as follows:
mass of nitrogen = (3.1 x 28) / 235 = 0.369 grams</span>
Answer:
A. psychographic lifestyle segmentation
Explanation:
Psychographic lifestyle segmentation -
It refers to the distribution or classification method , where the consumers of a particular goods and services are classified into particular groups , depending on the psychological characteristics of the consumers , is referred to as psychographic lifestyle segmentation .
The segmentation take care of the consumers celief , priority , va;ues , decision - making process , lifestyle .
The method enables to market the goods and services in a better manner , nd increases the profit of the company .
Hence , from the given scenario of the question ,
The correct option is A. psychographic lifestyle segmentation .