Answer:
Explanation:
No of molecules = 3.612*10(24)
Avogadro's number = 6.022*10(23)
no of moles = No of molecules/Avogadro's number
No of moles =3.612*10(24)/6.022*10(23)
No of moles = 6mol
The total energy can be found by adding the different energies:
628 + 15,600 + 712
= 16.94 kJ
Answer:
0.12 mol KCl
Explanation:
2 KClO3 (s) 2 KCl (s) + 3 O2 (g)
15 g x mol
x g KCl = 15 g KClO3 x[ (1 mol KClO3)/ (122.5 g KClO3) ] x [(2 mol KCl)/ (2 mol KClO3)]
x g KCl = 0.12 mol KCl
<u>Answer:</u> The amount of calcium hydroxide needed to react is 2.04 moles
<u>Explanation:</u>
We are given:
Moles of phosphoric acid = 1.36 moles
For the given chemical equation:

By Stoichiometry of the reaction:
2 moles of phosphoric acid reacts with 3 moles of calcium hydroxide
So, 1.36 moles of phosphoric acid will react with =
of calcium hydroxide
Hence, the amount of calcium hydroxide needed to react is 2.04 moles
Hello!
Calvin told Marie that they could continue to add solute until the reached 40 grams because the solution was still unsaturated.
Unsaturated solutions are those in which the solvent (in this case water) can still dissolve more solute (in this case KNO₃) at the given pressure and temperature. This can be seen visually when adding more solute doesn't result in the presence of grains of solids that settle in the bottom of the flask. That happens because the rate of dissolving is higher than the rate of crystallization.
Have a nice day!