Answer:
Explanation:
Given that,
A light bulb has a resistance of 2.9ohms
R = 2.9 ohms
And a battery of 1.5V is applied
V = 1.5 V
We want to find the rate of energy transformed
First we need to know what rate of energy is
Rate of energy implies that we want to find power. Power is the rate at which work is done
P = Workdone / time
Then,
In electronic, the power dissipated by a resistor is given as
P = V² / R
P = 1.5² / 2.9
P = 0.7759 W
P ≈ 0.776 W
So, the rate at which electrical energy transformed in the lightbulb is 0.776 Watts
Answer:
Explanation:
Given
Force P is acting upward
C is vertical contact Force
W is the weight of the crate
As P is unable to move the Block therefore Normal reaction keeps on acting on block
thus we can say that
P-W+C=0
P=W-C
Answer:
B.) to determine that electric beams in cathode ray tubes were actually made of particles
Explanation:
This is the right answer i just took the quiz on edge.
Answer:
Part a)

Part b)

Part c)

Part d)

Part e)

Explanation:
Part a)
Angular speed is given as



Part b)
Since turn table is accelerating uniformly
so we will have




Part c)
angular acceleration is given as



Part d)
When its angular speed changes to 120 rpm
then we will have


number of turns revolved is 15 times
so we have



Part e)
now for uniform acceleration we have



Answer:
Sorry cant find the answer but i hope you got it right and if you didn't you'll still do great. :)
Explanation: