Paul Li decides to plan for his retirement 30 years from
now. If Li’s accumulation grows 30 years from now here is the computation of
his accumulation:
1.
Net worth grows at 5%
5% of $45,000 is $2,250
2,250 + 45,000= $47,250 A
2.
Mutual funds grows at 10%
10% of $52,500 is $5,250
5,250 + 52,500 = $57,750 B
3.
Bonds grows at 6%
6% of $52,500 is $3,150
3,150 + 52,500 = $55,650 C
We have to add all the three to know his accumulation 30
years from now:
A + B + C = D where d is the future accumulation
<span>$47,250 + $57,750 + $55,650 = $160,650</span>