Answer:
The energy of this particle in the ground state is E₁=1.5 eV.
Explanation:
The energy
of a particle of mass <em>m</em> in the <em>n</em>th energy state of an infinite square well potential with width <em>L </em>is:

In the ground state (n=1). In the first excited state (n=2) we are told the energy is E₂= 6.0 eV. If we replace in the above equation we get that:

So we can rewrite the energy in the ground state as:



Finally

Sample Response: Zamir and Talia’s total distances are different because they walked different paths in the maze. Zamir took a longer path. However, they had the same displacement because they both ended at the same position.
Answer: 9130 joules
Explanation:
Workdone by wheelbarrow = ?
Time = 11 seconds
Power = 830 watts
Recall that power is the rate of doing work. Thus, power is workdone divided by time taken.
i.e Power = (workdone/time)
830 watts = Workdone / 11 seconds
Workdone = 830 watts x 11 seconds
Workdone = 9130 joules
Thus, 9130 joules of work is required to get the wheelbarrow across the yard.
Answer:
35mA
Explanation:
Hello!
To solve this problem we must use the following steps
1. Find the electrical resistance of the metal rod using the following equation

WHERE
α=
metal rod resistivity=2x10^-4 Ωm
l=leght=2m
A= Cross-sectional area

solving

2. Now we model the system as a circuit with parallel resistors, where we will call 1 the metal rod and 2 the man(see attached image)
3.we know that the sum of the currents in 1 and 2 must be equal to 5A, by the law of conservation of energy
I1+I2=5
4.as the voltage on both nodes is the same we can use ohm's law in resitance 1 and 2 (V=IR)
V1=V2
(0.14I1)=2000(i2)
solving for i1
I1=14285.7i2
5.Now we use the equation found in step 3
14285.7i2+i2=5

The Answer to the question above is A. 2.7 x 102 joules.