there is 0.015 kilos in 15 grams. if each can weighs 0.015 and he gets paid 50p per KG. 0.015 X 66 will get you 1 kilogram! so you have 66 cans to get 1 kg worth of cans. so there is 15 dollars and each kg is worth 50p- so 66 cans is = 50p
and there is 2 KG per dollar so 15 X 2 is 30! and then 66 X 30 is 1980!
66 for each KG and 30 represents how many 50p's are needed for 1 dollar!
so that is 1980 cans to get 15 dollars!
Answer:
Critical value t-score=2.701.
Step-by-step explanation:
When we calculate a confidence interval with an unknown population standard deviation, we estimate it from the sample standard deviation and use the t-score instead of the z-score.
The critical value for t depends on the level of confidence and the degrees of freedom.
If the sample size is 42, the degrees of freedom are:

For a confidence level of 99% and 41 degrees of freedom, the critical value of t is t=2.701.
The empirical rule for normal distributions states that approximately 68% of the data points lie within the range plus and minus one standard deviation of the mean.
The answer is 68%.
Total men is 12 + 86 = 98
If 200 people were surveyed, that means the number of women should be 200 - 98 = 102.
Table B is the only one with 102 total women.
Df/dy=(1350-750)/(2010-2000)
df/dy=60
f(y)=750+60(y-2000) or neatened up a bit...
f(y)=60y-119250 (note: y is the actual year, ie 2005, not year like 2 years from start)