Hi there! The answer is $0.90
To find the price per unit we must divide the total amount of money by the amount of units sold. So we get the following:
$4.50 / 5 = $0.90
-10.2 - 12.85 which would be -23.05
the 10.2 is negative because it is below zero
Answer:
23 people.
Step-by-step explanation:
T=125 + 5.25p
p=23
She'd spend a total of 245.75.
Answer:
0.60
Step-by-step explanation:
Use binomial probability.
P = nCr pʳ qⁿ⁻ʳ
where n is the number of trials,
r is the number of successes,
p is the probability of success,
and q is the probability of failure (1−p).
The probability of a mistake on at least one page is 1 minus the probability of making no mistakes.
P(at least 1) = 1 − P(none)
P = 1 − ₁₁C₀ (0.08)⁰ (0.92)¹¹⁻⁰
P = 1 − (0.92)¹¹
P = 0.60
Answer:
The value of the printer on the first year was $ 23,750.00. On the second year it was $ 22,562.5. On the third year it was $ 21,434.38.
Step-by-step explanation:
Since the printer depreciates at a rate of 5% per year, I believe the stated equation is miss typed. Therefore I'll answer this with the correct equation that would represent that setting:

In the first year the value of the printer is:

On the second year the value of the printer is:

On the third year the value of the printer is:

The value of the printer on the first year was $ 23,750.00. On the second year it was $ 22,562.5. On the third year it was $ 21,434.38.