1.5r+15=2.25r
Combine like terms: 1.5r+15-1.5r=2.25r-1.5r
15=0.75r
Get the unknown alone: 15/.75=.75/.75r
20=r or r=20 :)
10 times 7 is 70.
So, it is 70 thousands.
Or in other words, seven ten-thousands.
or just write it normally: 10*7*1000=70000=seventy thousand
Wee!
Answer:
The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule .
Step-by-step explanation:
Given as :
The mass of liquid water = 50 g
The initial temperature =
= 15°c
The final temperature =
= 100°c
The latent heat of vaporization of water = 2260.0 J/g
Let The amount of heat required to raise temperature = Q Joule
Now, From method
Heat = mass × latent heat × change in temperature
Or, Q = m × s × ΔT
or, Q = m × s × (
-
)
So, Q = 50 g × 2260.0 J/g × ( 100°c - 15°c )
Or, Q = 50 g × 2260.0 J/g × 85°c
∴ Q = 9,605,000 joule
Or, Q = 9,605 × 10³ joule
Or, Q = 9605 kilo joule
Hence The amount of heat required to raise the temperature of liquid water is 9605 kilo joule . Answer
For each foot there are 12 inches so we multiply by 12
32*12 = 384 inches
C
Hello! For this question, first, we have to find the area of the spherical container. The formula for finding the area of a sphere is 4/3πr³. We raise the radius to the 3rd power and multiply it by pi (3.14). The radius is 9 cm. 9³ is 729. There's that number. Now, we multiply 81 by 3.14 to get the total area of the square. 729 * 3.14 is 2,289.06. Now, multiply that by 4/3. 2,289.06/1 * 4/3 is 3,052.08. The volume of the sphere is 3,052.08 cubic centimeters. Which brings us to the next part. Now, we can find the price of the solution by multiplying the area by the price. 3,052.08 * 2.10 is 6,409.368 or 6,409.37 when rounded to the nearest cent. The total value of the solution in the container is $6,409.37.