Answer:
234.25 miles
Step-by-step explanation:
19+18+17+16+15+14+13+12+10+9+8+7+6+5+4+3+2+1=179
5+(20-1)*5+0.75*179
5+19*5+134.25
5+95+134.25
100+134.25
234.25
Answer:
2km
Step-by-step explanation:
- Abby walked 3 km west: Abby is 3km west from her starting point.
- Then she walked twice as far going east: she walks 6km east so she's 3 km east from her starting point
- She continued east for another kilometre: She's is 4 km east from her starting point
- Stopping 2 km east of Lauren's home: She's currently 2 km east from Lauren's home and 4km east from her starting point. Therefore, Abby's starting point is 4km - 2km = 2km west from Lauren's home
Answer: 387
Step-by-step explanation:
Given : Standard deviation: 
Margin of error : 0.15
Critical value for 80% confidence interval = 1.2816
Required minimum sample size : 

Hence, the minimum sample size required to estimate the mean usage of water = 387
∠ROT=160°
∠SOT=100°
Now ∠SOR= ∠ROT - ∠SOT
∠ SOR = 160°-100°
∠ SOR =60°
It is given that measure of angle ROQ to equals the measure of angle QOS equals the measure of angle POT.
∠SOQ + ∠QOR = 60°
But ∠SOQ = ∠QOR
2∠SOQ=60°
∠SOQ=60°÷2
∠SOQ =30°
Also ∠POT=∠SOQ=∠ROQ=30°
The student made a mistake in Line 1: AC=2, DF=2 AC ≅ DF .