Answer: D.Aluminium Oxide 0.10, Magnesium Oxide 0.50
Explanation:
Number of moles of NaOH= number of moles × volume
Number of moles= 100/1000 × 2 = 0.2 moles
Since;
2 moles of NaOH yield 1 mole of Al2O3
0.2 moles of NaOH will yield 0.2 × 1/2 = 0.1 moles of Al2O3.
Number of moles of HCl= 800/1000 × 2 = 1.6 moles
If 1 mole of Al2O3 requires 6 moles of HCl
0.1 moles of Al2O3 requires 0.1 × 6 = 0.6 moles of HCl.
Number of moles of HCl left after reaction with Al2O3 = 1.6- 0.6 = 1 mole
This leftover reacts with MgO
But;
1 mole of MgO reacts with 2 moles of HCl
x moles of MgO reacts with 1 mole of HCl
Thus; x= 0.5 moles of MgO
The combustion of any hydrocarbon yields water and carbon dioxide. We will now construct a balanced equation:
C₃H₈ + 5O₂ → 3CO₂ + 4H₂O
Each mole of propane requires 5 moles of oxygen.
Answer:
Dipole-Dipole attraction
Explanation:
Dipole-dipole attraction is a type of vander waals forces found in the molecules of sulfur dioxide.
Vander waals forces are weak attractions joining non-polar and polar molecules together. They are of two types:
- London dispersion forces which are weak attractions found between non-polar molecules.
- Dipole-Dipole attraction are the forces of attraction which exists between polar molecules. Such molecules have permanent dipoles. This implies that the positive pole of one molecule attracts the negative pole of another. This is what happens between the oxygen and sulfur molecules.
Answer:
1.822 g of magnesium hydroxide would be produced.
Explanation:
Balanced reaction: 
Compound Molar mass (g/mol)
NaOH 39.997
95.211
58.3197
So, 2.50 g of NaOH =
mol of NaOH = 0.0625 mol of NaOH
4.30 g of
=
mol of
= 0.0452 mol of 
According to balanced equation-
2 mol of NaOH produce 1 mol of
So, 0.0625 mol of NaOH produce
mol of NaOH or 0.03125 mol of NaOH
1 mol of
produces 1 mol of
So, 0.0452 mol of
produce 0.0452 mol of
As least number of moles of
are produced from NaOH therefore NaOH is the limiting reagent.
So, amount of
would be produced = 0.03125 mol
=
g
= 1.822 g
<span>1 ml of water weighs 1 gram so 1 liter (1000 ml) weighs 1000 grams. A 3% solution (3% = 0.03) of hydrogen peroxide (w/v) would contain 1000 grams x 0.03 or 30 grams. The chemical formula of hydrogen peroxide is H2O2 and a mole weighs 34.0147 grams/mole. So 30 grams of H2O2 divided by 34.0147 grams/mole equals 0.88 moles of H2O2. The concentration of a 3% (w/v) hydrogen peroxide solution therefore contains 30 grams of H202 (or 0.88 moles of H202) per in a liter of water (or 1000 grams H20) would thus be 0.88 moles H2O2 per liter (0.88 moles H2O2/l) .</span>