The fourth option is correct. Energy is transferred from the fire to the pot, and then to the water, and then to the peas.
Answer:
Solution of isopropanol is 10.25 molal
Explanation:
615 g of isopropanol (C3H7OH) per liter
We gave the information that 615 g of solute (isopropanol) are contained in 1L of water. We need to find out the mass of solvent, so we use density.
Density of water 1g/mL → Density = Mass of water / 1000 mL of water
Notice we converted the L to mL
Mass of water = 1000 g (which is the same to say 1kg)
Molality are the moles of solute in 1kg of solvent, so let's convert the moles of isopropanol → 615 g . 1mol / 60g = 10.25 moles
Molality (mol/kg) = 10.25 moles / 1kg = 10.25 m
Answer:
8
Explanation:
To solve this question, we just need to put the new number into the equation. If [A] remain constant then that mean [A2]= [A1]. If B doubled, then that mean [B2]= 2[B2]. To find what factor does the rate of reaction increases, we need to divide the first reaction rate with the second. The calculation will be:
rate2/rate1= k[A2][B2]³ / k[A1][B1]³
rate2/rate1= [A1][2B1]³ / [A1][B1]³
rate2/rate1= A1*8B1³ / A1*B1³
rate2/rate1= 8/1= 8
The rate of reaction will be 8 times faster.
Hello!
To determine the Kb of gallic acid is actually very simple.
The
dissociation reaction of Gallic Acid (HGal) is the following:
HGal+H₂O ⇄ H₃O⁺ + Gal⁻The equation for converting from Ka to Kb is the following:

So, the Kb is
2,19*10⁻¹²Have a nice day!
<span>If the human body were a car, glucose would be the gasoline.
Glucose gives humans energy, we basically run on glucose, among other things, the same way a car would run on gas.
</span>