Answer:
$888.21
Step-by-step explanation:
We'll break this problem into two chunks.
First, find the number of dollars Henry gets after working for 37 hours. Since he gets paid $23.56 per hour, all you do is multiply how many hours he's worked (37) by the rate he gets paid (23.56) which gets you $871.72.
Second, adding 42 minutes onto the 37 hours. Since there are 60 minutes in one hour, all you have to do is divide 42 minutes by 60 minutes to get how much of 42 minutes is 1 hour, which is 0.7. Multiply 0.7 by 23.56 (the rate he gets paid per hour) and you have $16.49.
Adding the two sums gets you 888.21 dollars in total.
Let x represent the amount of money he invested at 11% and y money he invested at 12%. Now we write system of equations:
x*1.11 + y*1.12 = 70 000 + 7900
x + y = 70 000
We will multiply second equation with 1.11
x*1.11 + y*1.11 = 77700
and subtract if from first:
0.01*y = 200
y = 20000
x = 70000 - 20000 = 50000
Answer:
y – 1 = y minus 1 equals StartFraction one-half EndFraction left-parenthesis x minus 5 right-parenthesis.(x –5)
Step-by-step explanation:
we know that
The equation of the line into point slope form is equal to

we have


substitute
