answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olegator [25]
1 year ago
6

Proctor and gamble were not an official sponsor of wimbledon. yet in 2009 almost 25,000 cans of their pringles were distributed

to spectators outside the wimbledon all england club. this is an example of?
Business
1 answer:
joja [24]1 year ago
7 0
P&G (Proctor and Gamble)<span> is an American multi-national consumer goods corporation. The strategy to sell their products outside the Wimbledon is example of ambush marketing. In this type of marketing the idea is </span><span>to connect their product with a particular event in the minds of potential customers, without having to be sponsor of the event (to pay sponsorship expenses). </span>
You might be interested in
Glascro Company manufactures skis. The management accountant wants to calculate the fixed and variable costs associated with the
omeli [17]

Answer:

The correct answer is D.

Explanation:

Giving the following information:

Month - Lease cost - Machine hours

April: $15,000 - 800

May: $10,000 - 600

June: $12,000 - 770

July: $16,000 - 1,000

Using the high-low method, first, we need to determine the unitary variable cost. We need to use the following formula:

Variable cost per unit= (Highest activity cost - Lowest activity cost)/ (Highest activity units - Lowest activity units)

Variable cost per unit= (16,000 - 10,000) / (1,000 - 600)

Variable cost per unit= $15 per unit

Now, we can calculate the fixed costs:

Fixed costs= Highest activity cost - (Variable cost per unit * HAU)

Fixed costs= 16,000- (15*1,000)

Fixed costs= $1,000

Fixed costs= LAC - (Variable cost per unit* LAU)

Fixed costs= 10,000 - (15*600)

Fixed costs= $1,000

6 0
1 year ago
The chance of losing time, money, reputation, etc. is known as __________.
elena55 [62]
The answer to this question is: Risk
In most cases, something that give the potential reward of time, money, and reputation will also possess the risk of losing that same thing at the same degree. This principle will often used by investors to choose which portofolio that they want to pursue with their capital.

7 0
1 year ago
Leo received $7,500 today and will receive another $5,000 two years from today. He will invest these funds when he receives them
alekssr [168]

Answer:

Value of Investment= Principal (1+Rate of return)^Number of periods

For the first investment the principal is 7,500, the rate of return is 11.5% and the number of periods are 5 so the value of the investment will be

7,500 (1+0.115)^5=12,925

For the second investment the principal is 5,000, the rate of return is 11.5 and the number of periods are 3 as the 5,000 is invested two years from today.

5,000*(1+0.115)^3=6,931

Total value of investments = 12,925 +6,931 = $19,856

8 0
1 year ago
Last year a certain bond with a face value of $5,000 yielded 8 percent of its face value in interest. If that interest was appro
Katen [24]

Answer:

bond's selling price is $6154

Explanation:

given data

face value = $5,000

interest = 8 % of face value

rate = 6.5 %

to find out

bond's selling price

solution

we find interest that is

interest = 8 % of face value

interest = 8 % × 5000

interest = 400

so we consider bond selling price is x

so

bond selling equation will be

interest = rate × bond selling price

400 = 0.065 × x

x = 6154

so bond's selling price is $6154

8 0
1 year ago
Laurasia has identified the following goods as its market basket. Here are the prices of those goods over three years.
Zielflug [23.3K]

Answer:

  • 2015 = $94
  • 2016 = $128.50
  • 2017 = $115

Explanation:

A Market Basket is used to calculate inflation overtime by tracking the change in prices of a specific and permanent number of goods and services.

The formula for calculating the market basket is;

Cost of Market Basket_{year} = ∑(Price of good * Basket Quantity of good)

2015

Cost of Market Basket = (25 * 0.4) + (2 * 18) + ( 4 * 12)

Cost of Market Basket = 10 + 36 + 48

Cost of Market Basket = $94

2016

Cost of Market Basket = (25 * 0.5) + (2 * 22) + ( 4 * 18)

Cost of Market Basket = 12.5 + 44 + 72

Cost of Market Basket = $128.50

2017

Cost of Market Basket = (25 * 0.6) + (2 * 20) + ( 4 * 15)

Cost of Market Basket = 15 + 40 + 60

Cost of Market Basket = $115

6 0
1 year ago
Other questions:
  • When contemplating stopping distances, the three critical factors to be considered are
    5·1 answer
  • Because barcelona is constantly raising the bar, the company experiences high turnover and is constantly hiring. why might scott
    7·1 answer
  • A retired woman has $180,000 to invest. she has chosen one relatively safe investment fund that has an annual yield of 9% and an
    11·1 answer
  • On January 1, 1990, Emilio deposited $1650 into a savings account paying
    6·2 answers
  • Costs for rent and utilities are fixed by contract, and the two shops produce the same flavor of ice cream. The owner of Company
    15·1 answer
  • When shopping for a smartphone, a consumer first compares prices to see which brand offers the lowest price. After also inspecti
    11·2 answers
  • b. When launching a new brand, we discussed in lecture that it is best to build the brand first with PR, and then sustain it wit
    7·1 answer
  • Imagine that you are a management coach and one of your clients, a new manager, says, "I’ve heard that about two thirds of manag
    13·1 answer
  • The Kirkland Department of Delta Company began the month of December with beginning work in process of "4,000" units that are "1
    6·1 answer
  • Cosmo has just made his dream come true of buying the property that his restaurant occupies. His excitement is short lived, howe
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!