The current trend that Jamila should take advantage of is by choosing to seek capital from (D) venture capitalists.
Venture capitalists are a typically a type of firm that specializes in investing on startup companies and small businesses that they believe would have great long-term growth. Generally, this type of firm not only support the business owner through financing, but also by helping them grow the business through various other types of support.
Answer:
economic costs = $56,000
Explanation:
given data
seeds = $2,000
fertilizer = $3,000
pesticides = $6,000
earning = $45,000
solution
total Accounting cost of Mr. jernigan is
total Accounting cost of Mr. jernigan = $2,000 + $3,000 + $6,000
total Accounting cost of Mr. jernigan = $11,000
and
economic costs = accounting costs + opportunity costs
economic costs = $11,000 + $45,000
economic costs = $56,000
Answer: <em>Total Period Cost = $20,500</em>
Explanation:
Given :
Salary = $4000
Factory supply = $1000
Indirect labor = $6000
Direct material = $16000
Advertising expense = $2500
Office expense = $14000
Direct labor = $20000
Period costs are the costs incurring that do not tend to be a section of manufacturing process. Therefore, we compute the Period Cost using the following formula:
<em>
Period costs = Salary + Advertising expense + Office expense
</em>
<em>
= $4,000 + $2,500 + $14,000
</em>
<em>
= $20,500</em>
Answer:
Cash Collection is $122,000
Receivable as on August 31, is $97,000
Explanation:
Total budgeted cash collection in the month of August is $122,000 and total receivables as on August 31 is $97,000.
A schedule for the cash collection is made in MS Excel file, which is attached with this answer, please find it.
Answer:
Explanation:
The journal entry is shown below:
1. Accounts receivable A/c Dr $160
To Sales discounts forfeited $160
(Being sales discount is recorded)
The computation of the sales discount is shown below:
= (Sales value - payment made) × discount rate
= ($40,000 - $24,000) × 1%
= $160
2. Cash A/c Dr $16,000
To Accounts receivable A/c $16,000
(Being cash is received)