Answer:
220 N * m or 220 J
Step-by-step explanation:
We have that the work formula would be the applied force multiplied by the distance traveled, that is:
W = F * d
In this case the F is 200 N and the distance is 1.1 meters, therefore we replace:
W = 200 * 1.1
W = 220 N * m = 220 J
Therefore the work carried out by Clarissa and her mom is 200 joules.
Given values of EB and ED are

And from the diagram, we can say that D is the midpoint of EB.
THerefore

Substituting the values of EB and ED, we will get

Therefore,

Refer to the diagram shown below.
The free body diagram of book y indicates:
a weight of 5 N from book z, and a reaction of 5 N on book z;
a weight of 10 N acting on book x, and a reaction of 10 N from book x
The net downward force on book y is
5 + 10 - 10 = 5 n.
Answer: 5 N, downward.
420-84=336(total apples sold)
280*0.2=56Rs.(earned)
280+56=336Rs.(total sale)
336/336=1 Rs (sold one for 1 Rs.)