Answer:
12.05$
Step-by-step explanation: 2.65$ x 3 - 20$= 12.05$
Answer:
P(t) = 10t - 400
Step-by-step explanation:
Selling price of each ticket = $10
Cost of setting up the dance= $400
Profit = Revenue - cost
Revenue = price × quantity
Revenue that will maximize profit = 10t
where t= quantity of tickets that maximises profits
Cost = $400
Profit(t) = Revenue - cost
P(t)= 10t - 400
We are given : A stock is represented by -5.90.
The given number is a negative number.
Note: When a stock is given by a negative number, it represents the decrease in stock and when a stock is given by a positive number, it represents the increase in stock.
As we are given number is a negative number, we can just say that
" The stock value is being decrease by 5.90".
Answer: 50.24 square centimeters.
Step-by-step explanation:
Given: The radius of the circular lens of a magnifying glass = 4 centimeters
The area of a circle is given by :-
, where r is the radius of the circle.
Then the area of the circular lens of a magnifying glass is given by :-

Hence, the area of the circular lens of a magnifying glass = 50.24 square centimeters.
we are given

we can use average rate of change formula from t=a to t=b

Here, we are given from t=1 to t=4
so, we will get formula as

now, we can plug values

now, we can simplify it

the average rate of change in the number of acres cleared for farming between t = 1 and t = 4 is 10 acres/ month.............Answer