Answer:
Given that
T= 0.43 s
Radius of the ball path's , r=2.1 m
a)
We know that
f= 1/T
Here f= frequency
T= Time period
Now by putting the values
f= 1/T
T= 0.43 s
f= 1/0.43
f=2.32 Hz
b)
We know that
V= ω r
ω = 2 π f
ω=Angular speed
V= Linear speed
ω = 2 π f=ω = 2 x π x 2.32 =14.60 rad/s
V= ω r= 14.60 x 2.1 = 30.66 m/s
c)
Acceleration ,a
a =ω ² r
a= 14.6 ² x 2.1 = 447.63 m/s²
We know that g = 10 m/s²
So
a= a/g= 447.63/10 = 44.7 g m/s²
a= 44.7 g m/s²
Flow rate = 220*0.355 l/m = 78.1 l/min = 1.3 l/s = 0.0013 m^3/s
Point 2:
A2= 8 cm^2 = 0.0008 m^2
V2 = Flow rate/A2 = 0.0013/0.0008 = 1.625 m/s
P1 = 152 kPa = 152000 Pa
Point 1:
A1 = 2 cm^2 = 0.0002 m^2
V1 = Flow rate/A1 = 0.0013/0.0002 = 6.5 m/s
P1 = ?
Height = 1.35 m
Applying Bernoulli principle;
P2+1/2*V2^2/density = P1+1/2*V1^2/density +density*gravitational acceleration*height
=>152000+0.5*1.625^2*1000=P1+0.5*6.5^2*1000+1000*9.81*1.35
=> 153320.31 = P1 + 34368.5
=> P1 = 1533210.31-34368.5 = 118951.81 Pa = 118.95 kPa
Answer:
A) greater
Explanation:
acceleration is calculated by dividing velocity over time..so by calculating, you find acceleration of A is greater than that of B
The turning moment on the cover of the book is 0.05 Nm.
Explanation:
Given:
Force applied (F) = 0.5 N
Distance covered (d) = 10 cm
Converting Distance covered from cm to meter we get (d)= 0.1 m
To find:
Turning Moment (M) on the cover of the book = ?
Formula to be used:
Turning Moment (M) = F × d
= 0.5 × 0.1
= 0.05 Nm
Thus the turning moment on the cover of the book is found to be 0.05 Nm
Q = mCΔT, where Q = Amount of energy required, m = mass of the blcok, C = specific heat, ΔT = change in temperature.
Using the given values;
Q = 12*913*(118-20) = 1073688 J = 1073.688 kJ.
The correct answer in B.