Answer:
7.5 years
Step-by-step explanation:
P = $5000,
R = 4.25%,
A = $6593.75,
N =?
SI = A - P = 6593.75 - 5000 =$1593. 75

Yes you will regroup because 8+3 equals 11 so you would bring the 1 down and add the other to the 4 and 2
⇒ x³y⁴ × x⁵y³
⇒ x³⁺⁵y⁴⁺³
⇒ x⁸y⁷
In short, Your Answer would be x⁸y⁷
Hope this helps!
For this case, the first thing we are going to do is define variables.
We have then:
x: number of birthday party goozy bags
y: total weight
We then have the following equation:
y = 150x + 200
For y = 6200 we have:
6200 = 150x + 200
Clearing x:
x = (6200-200) / (150)
x = 40
Answer:
there are 40 goody bags inside the box
Answer:
A) According to the regression equation, regardless of whether or not smoking is allowed in bars, the number of cigarette packs sold per 1000 people decreases by approximately 1424 for each additional dollar of cigarette tax.
Step-by-step explanation:
Given the regression equation:
PACKS i= 57221.431732 − 1423.696906TAXi + 155.441784BARSi + eᵢ.
BARS i= 1 if city i allows smoking in bars
BARSi = 0 if city i does not allow smoking in bars
R2 = 0.351292
P-value = 0.086529
Conlusion:
Simnce p value, 0.0865 is greater than level of significance, 0.05, BARS is not significant. Thus, allowing smoking in bars increase cigarette sales, since the coefficient of BARS is positive.
Correct answer is option A.
According to the regression equation, regardless of whether or not smoking is allowed in bars, the number of cigarette packs sold per 1000 people decreases by approximately 1424 for each additional dollar of cigarette tax.