Answer:
Her proximate APR is 5.1%
Step-by-step explanation:
The formula of the APR is
×
× 100%, where
- FC is the finance charge
- A is the amount financed
- m is the number of months
∵ Whitney bought a watch for $107.5
∴ A = 107.5
∵ The finance charge was $11
∴ FC = 11
∵ She paid for it over 6 months
∴ m = 6
- Substitute these values in the formula above
∵
×
× 100%
∴ APR = 5.11627907%
- Round it to the nearest tenth
∴ APR = 5.1%
Her proximate APR is 5.1%
(m + n + 3)(m + n + 4)
First distribute the m in the first set of parentheses to the second set of parentheses. Do the same process with the n and the 3.
m^2 + mn + 4m + mn + n^2 + 4n + 3m +3n + 12
Combine Like terms. Final Answer:
m^2 + n^2 + 2mn + 7m + 7n + 12
Hey!
-------------------------------
Let's Solve A:
1/2 = 0.5
0.5 + 0.30 = 0.80
a = 0.80
-------------------------------
Let's Solve B:
3/4 = 0.75
0.10 + 0.75 = 0.85
b = 0.85
-------------------------------
Let's Solve C:
1/3 ≈ 0.33
0.33 + 0.50 = 0.83
c = 0.83
-------------------------------
Let's Solve D:
1/3 ≈ 0.33
0.33 + 0.40 = 0.73
d = 0.73
-------------------------------
Answer:
By solving each equation we can see that option A has the lowest value!
-------------------------------
Hope This Helped! Good Luck!
The correct answer is D. 14c + 5g + 12.
The entry fee is $6 each. 6 + 6 = 12
Each girl goes on 7 rides which cost c dollars. 7c + 7c = 14c
The number of games both girls play totals 5. And each game costs g dollars. 2g + 3g = 5g.
Add all the costs up and you get 14c + 5g + 12 as their total cost for going to a carnival.
There are 2000 pounds in a ton so 22 times 2000 is 44000 pounds
there are 16 ounces in a pound so 13 times 16 is 208 ounces
there are 0.0005 tons in a pound so 24,000 times 0.0005 is 12 tons