Total albums:
8 + 12 + 4 = 24
Probability of both blue = Probability of first blue x Probability of second blue
P(First blue) = 12/20
P(Second blue) = 11/19
P(Both blue) = 12/20 x 11/19
= 33/95
The remaining balances in the first and second account are $5805 and $1020 respectively.
<em><u>Explanation</u></em>
Suppose, the initial balance in the first account was
dollar.
As the total amount in two accounts was $9000, so the <u>initial balance in the second account was</u> 
He withdrew 10% from the first and 60% from the second account to buy the ring which cost $2175. So, the equation will be......

So, <u>the initial balance</u> in the first account was $6450 and in the second account was ($9000 - $6450)= $2550
Thus, the remaining balance in the first account = 90% of $6450 =
and the remaining balance in the second account = 40% of $2550 = 
Answer:
The least possible score Pia can earn on the fourth assignment and still be able to finish the week with an average score of 90 on all five assignments is 86
Step-by-step explanation:
The information given are;
Pia's scores in the first three assignments = 87, 85, and 92
The question asks to find upon finishing the week's five assignments the least possible score that Pia can earn on the fourth assignment and still be able to have an average score of 90 on all five assignments
Let the least score required to have an average score of 90 on all five assignments be X
If X is the least score to obtain an average of 90 for the five assignments, then fifth assignment score, will be maximum possible score obtainable to allow the attainment of the average score of 90 which is 100, which gives;
(87 + 85 + 92 + X + 100)/5 = 90
∴ 5 × 90 = 450 = 87 + 85 + 92 + X + 100 = 364 + X
X = 450 - 364 = 86
Therefore, the least possible score Pia can earn on the fourth assignment and still be able to finish the week with an average score of 90 on all five assignments = 86.
Answer:
14
Step-by-step explanation:
Since we're given the conversion 24 cm for every 3 presents wrapped, we can divide our total amount of tape by this conversion, assuming a constant proportion.
Evren has 112 cm of tape. We can write the following proportion:
, where
is the number of presents he can wrap with 112 cm.
Cross-multiplying, we have:

Can you send pic of graph
Step-by-step explanation:
Pls