Answer:
There are 3 steps of this problem.
Explanation:
Step 1.
Wet steam at 1100 kPa expands at constant enthalpy to 101.33 kPa, where its temperature is 105°C.
Step 2.
Enthalpy of saturated liquid Haq = 781.124 J/g
Enthalpy of saturated vapour Hvap = 2779.7 J/g
Enthalpy of steam at 101.33 kPa and 105°C is H2= 2686.1 J/g
Step 3.
In constant enthalpy process, H1=H2 which means inlet enthalpy is equal to outlet enthalpy
So, H1=H2
H2= (1-x)Haq+XHvap.........1
Putting the values in 1
2686.1(J/g) = {(1-x)x 781.124(J/g)} + {X x 2779.7 (J/g)}
= 781.124 (J/g) - x781.124 (J/g) = x2779.7 (J/g)
1904.976 (J/g) = x1998.576 (J/g)
x = 1904.976 (J/g)/1998.576 (J/g)
x = 0.953
So, the quality of the wet steam is 0.953
There can be three possible answers to this question: the amount of moles of SO₂ gas needed to react with 6.41 mol H₂S, and the amount of S and H₂O gas produced.
Amount of SO₂:
6.41 mol H₂S (1 mol SO₂/2 mol 2 mol H₂S) = <em>3.205 moles SO₂ gas</em>
Amount of S:
6.41 mol H₂S (3 mol S/2 mol 2 mol H₂S) =<em> 9.615 moles S solid</em>
Amount of H₂O:
6.41 mol H₂S (2 mol H₂O/2 mol 2 mol H₂S) = <em>6.41 moles H₂O gas</em>
Answer:
So she is very anxious because she has to wait 345600 seconds
Explanation:
60 second = 1 minute
60 minute = 1 hour
1 hour has 3600 seconds (60*60)
24 hour = 1 day
3600 second * 24 hours =
1 day has 86400 seconds so in four days
86400 * 4 = 345600
Answer:
n NaHCO3 = 9.6 E-3 mol
Explanation:
balanced reaction:
- 2 NaHCO3(s) + H2SO4(ac) ↔ Na2SO4(ac) + 2 CO2(g) + 2 H2O(l)
- assuming a concentration of H2SO4 6M....normally worked in the lab
⇒ n H2SO4 = 8 E-4 L * 6 mol/L = 4.8 E-3 mol H2SO4
according to balanced reaction, we have that for every mol of H2SO4 there are two mol of NaHCO3 ( sodium bicarbonate)
⇒ mol NaHCO3 = 4.8 E-3 mol H2SO4 * ( 2 mol NaHCO3 / mol H2SO4 )
⇒ ,mol NaHCO3 = 9.6 E-3 mol
So 9.6 E-3 mol NaHCO3, are the minimun moles necessary to neutralize the acid.