Using ideal gas equation,

Here,
P denotes pressure
V denotes volume
n denotes number of moles of gas
R denotes gas constant
T denotes temperature
The values at STP will be:
P=1 atm
T=25 C+273 K =298.15K
V=663 ml=0.663L
R=0.0821 atm L mol ⁻¹
Mass of gas given=1.25 g g
Molar mass of gas given=?


Putting all the values in the above equation,

Molar mass of the gas=46.15
1 gal ----------- 3785.41 cm³
2.9 gal ---------- ??
2.9 x 3785.41 / 1 => 10977.689 cm³
The oxidation state of potassium ion K = +1
The oxidation state of oxygen ion O = -2
So, the oxidation state of O2 is = -2 x 2 = -4
Since, KBrO2 is neutral so,
(+1) + (x) + (-4) = Zero
-3 + X = Zero
So, X = +3
The oxidation state of individual bromine atom in KBrO2 is +3
Answer:
B. The amounts of water and alcohol are not the same
Explanation:
Answer:
the ball will move towards the big bully