Answer:
0.34134
Step-by-step explanation:
In other to solve for this question, we would be using the z score formula
z = (x - μ) / σ
x = raw score
μ = mean
σ = Standard deviation
We are told in the question to find the probability that a worker selected at random makes between $350 and $400
let x1 = 350 and x2= 400 with the mean μ = 400 and standard deviation σ = $50.
z1 = (x1 - μ) / σ = (350-400) / 50 = -1
z2 = (x2 - μ) / σ = (400 - 400) / 50 = (0/50) = 0
From tables, P(z <= -1) = 0.15866
P(z <= 0) = 0.5
Then, the probability would give us, P(-1 ≤ z ≤ 0) =0.5 - 0.15866 =
0.34134
Hence, The probability that a worker selected at random makes between $350 and $400 = 0.34134
Answer:

Step-by-step explanation:
Given:
The equation to solve is given as:

Rearrange the given equation in standard form
, where,
are constants.
Therefore, we add
on both sides to get,

Here, 
The solution of the above equation is determined using the quadratic formula which is given as:

Plug in
and solve for
.

Therefore, the solutions are:

Answer:
A total of 12 dimensions to make perfect cubes. 1x1, 2x2, 3x3, 4x4, 5x5, 6x6, 7x7, 8x8, 9x9, 10x10, 11x11, 12x12. Can i get a brainliest?
Step-by-step explanation:
1x1=1
2x2=4
3x3=9
4x4=16
5x5=25
6x6=36
7x7=49
8x8=64
9x9=81
10x10=100
11x11=121
12x12=144
313.75 I believe that is the correct answer or som