Answer:
Winter Company's total manufacturing costs for the year was $850,000
Explanation:
Manufacturing cost is the cost used to manufacture a product, both direct and indirect cost incurred in manufacturing process are included. It is the total value of material cost, labor cost and overhead cost.
Direct Material Cost = $500,000
Manufacturing overhead applied = $150,000
As we know Manufacturing overhead applied was 75% of direct Labor cost.
Direct Labor cost = Manufacturing overhead applied / 75%
Direct Labor cost = 150,000 / 75% = $200,000
Total Manufacturing Cost = $500,000 + $200,000 + $150,000 = $850,000
Answer: This is with the assumption that her checking account and savings account are separate from each other. If she would transfer 450 from her savings account to her checking account, the new balance of her savings account would be the amount less 450 and the new balance of the checking account would be the balance plus 450.
Answer: $385800
Explanation:
The amount of the cash flow to creditors will be calculated thus:
Begining total liabilities = $225000
Ending total liabilities = $200000
Interest = $360800
Cash flow to creditors will be:
= Begining total liabilities - Ending total liabilities + Interest
= $225000 - $200000 + $360800
= $385800
Answer:
Al
Explanation:
In order for a contract to be formed, both parties must reach an agreement (usually through offer and an acceptance of terms). The offer made by Greta was a $50 reward for her missing dogs, Al and Ben agree to the contract by searching for the dogs. Since Al finds and returns one of the Dogs, Greta has an obligation to pay Al. As for Ben, since he failed to meet the terms, he should not be paid. On the other hand, since Charlie never saw the posters, there was no contract formed because he could not possibly agree to terms he was not aware, and Greta has no legal obligation to pay Charlie.
Therefore, Greta has a legal obligation to pay Al.