Answer:
P.Ed at p = 5 :- 0.26
Revenue maximising price = 8.5 ; Maximum Total Revenue = 1222
Explanation:
Price Elasticity of Demand shows responsive change in demand, due to change in price. P.Ed = ( dq / dp ) x ( p / q )
q = 216 - p^2
dq / dp = - 2p
P.Ed = dq / dp x ( p / q )
So, PEd = ( -2p ) x ( p / q )
[ (- 2p) (p) ] / [ 216 - p^2 ]
(- 2p^2 ) / ( 216 - p^2 )
Putting value of P = 5 in P.Ed
<u>- 2(25) </u>
216 - 25
= - 50 / 191
P.Ed = 0.26
Revenue is the total value of receipts from sale of goods & services. TR = p x q
q = 216 - p^2
TR = 216p - p^3
To find price maximising TR , we will derivate TR function with respect to 'p'
d TR / d p = 216 - 3p^2
d TR / d p = 216 - 3p^2 = 0
3p^2 = 216
p^2 = 216 / 3
p^2 = 72
p = √ 72
p = 8.5
Finding maximum revenue ; Putting price = 8.5 in TR function
TR = 216p - p^3
216 (8.5) - (8.5)^3
1836 - 614
1222
Given that <span>a
major big box store allegedly adds 5 percent to the total cost of
production or cost of purchasing items it sells in its store, then adds
to this number the additional costs and profits in order to arrive at
the product's selling price. the 5 percent represents the markup amount.</span>
Answer:
<em>For the 2 year treasury securities it was 7%, and for a 3 year treasury securities it was 7.33%</em>
Explanation:
<em>From the example, </em>
<em>The real risk rate of interest is= 4%</em>
<em>The inflation expectation of this year=2%</em>
<em>Inflation expected for the next 2 years=4%</em>
<em>Maximum risk premium=0</em>
<em>Therefore</em>
Rt= r* + (Inflation/ year)
Rt2= 4 + (2 + 4 / 2) = 7%
<em>Rt3= 4 + (2 + 4 / 3) = 7.33% </em>
Answer:
c) 3.28.
Explanation:
Computation for the company's inventory turnover for Year 2.
Using this formula
Inventory Turnover = Cost of Goods Sold / Average Inventory
Let plug in the formula
Inventory Turnover=$390,000/[($121,000+ $117,000)/2]
Inventory Turnover=$390,000/$238,000/2
Inventory Turnover=$390,000/119,000
Inventory Turnover=3.277
Inventory Turnover= 3.28 (Appropriately)
Therefore the company's inventory turnover for Year 2 is 3.28
Answer:
a. 19,048
b. 2.1
c. $21
d. Before $2
After $2.1
e. Explanation of tax implication is below
Explanation:
a. Number of shares = Dividend per share × Number of shares outstanding ÷ cost per share
= 1 × 400,000 ÷ $21
= 19,048
b. Earning per share after repurchase = earnings ÷ (shares before-shares outstanding)
= $800,000 ÷ (400,000-19,048)
= 2.1
c. Market Price = Earning per share Price × Earning
= 2.1 × 10
= $21
d. Earning per share before = Earnings ÷ Before shares
= $800,000 ÷ 400,000
= $2
Earning per share after repurchase = $2.1
After share repurchase the earning per share has increased.
e) Price increased 21 dollars in share repurchased. The price remain constant in dividend payout the amount but additional 1 dollar in dividend the investors gains. If dividend is lesser than tax on capital gain then it will become drawback over collect dividend and vice versa.